Virágzik a használtautó-vásárlás
Jelentősen felpörgött a használtautó-piac, amihez hozzájárult az élet szinte minden területén tapasztalható áremelkedés. Valamit az, hogy a nehezen beszerezhető alkatrészek miatt gyakran csak hosszas várakozás után lehet átvenni a kiszemelt új autót. Használt autót venni ugyanakkor nem kevés kockázattal jár. Nem minden tulajdonos vezeti a szervízkönyvet, sokan a jármű hibáit is igyekeznek eltitkolni, így gyakran zsákbamacska a vásárlás.
Néhány kattintással visszakövethető a műszaki múlt
A használt autókkal kapcsolatban az okozza a legtöbb problémát, hogy nem tudni biztosra, valóban olyan állapotban van-e a jármű, ahogy azt az eladó állítja. Nem titkol-e el valamilyen műszaki hibát, aminek a javítása később százezrekbe vagy akár milliókba kerülhet. A vásárló kellékszavatossági igénye egy év alatt évül el, viszont, ha vállalkozástól (kereskedőtől) vásárolja az autót, akkor az elévülési idő alapesetben két év. Fontos tudni, hogy amennyiben az eladó tájékoztatta a vevőt a hibákról, akkor később az ezekből fakadó problémák miatt már nem fordulhat az eladóhoz.
Sok kellemetlenségtől megkímélhetik magukat a vevők, ha a kiszemelt autót elviszik egy állapotfelmérésre. Itt a szakemberek alaposan átvizsgálják, és készítenek egy listát az esetleges hibáiról. Emellett egy országos adatbázis, a Jármű Szolgáltatási Platform is nagy segítség lehet. Itt a rendszám megadásával ingyenesen lekérhetők többek között a jármű okmányának adatai, valamint a származás-ellenőrzési és előzetes eredetvizsgálati adatok is. Azt is le lehet ellenőrizni, hogy van-e érvényes biztosítás az autón, részt vett-e balesetben, sőt, a műszaki vizsgálaton megállapított adatok is láthatók, így könnyen ki lehet deríteni például, hogy valóban annyi kilométert futott-e, amennyit az eladó állít.
A műszaki kérdések rendkívül fontosak, ugyanakkor egy másik szempontot is érdemes figyelembe venni. Kevesen tudják, hogy egy gépjárművet például tulajdonjog-fenntartással vagy zálogjoggal terhelten is el lehet adni. Egy ilyen autó megvásárlása azonban sok fejfájást okozhat a gyanútlan vevőnek. Ugyanis, ha valaki terhelten vásárolja meg az autót, azt a végrehajtó a korábbi tulajdonos tartozása fejében akár le is foglalhatja és elárverezheti, az új tulajdonosnak pedig nem jár kártérítés. Ez ellen, a vásárlást követően a vevő már semmit sem tehet, nem hivatkozhat jóhiszeműségre sem, hiszen működik egy nyilvántartás, amelyből néhány kattintással kideríthette volna, hogy a gépjárműnek nem a vele szerződő fél a tulajdonosa.
Kis odafigyeléssel elejét vehetjük a problémának
Az ilyen esetek elkerülése érdekében működteti 2014 óta a Magyar Országos Közjegyzői Kamara a hitelbiztosítéki nyilvántartást (HBNY). Ebbe mindenkinek érdemes betekintenie, aki használt autót vagy egyéb, nagy értékű ingóságot vásárol. Az adatbázisból egyszerűen, ingyenesen kideríthető, hogy terheli-e az adott vagyontárgyat zálogjog, lízing vagy más, biztosítéki célú jog, amely később problémát okozhat.
Ide tartozik például egy részletre vásárolt személyautó is, amellyel kapcsolatban az eladó a vételár kifizetéséig tulajdonjog-fenntartással él. Ennek biztosítékaként jegyzik be a nyilatkozatot a nyilvántartásba, amelyhez az eladónak és a vevőnek egyaránt be kell regisztrálnia a rendszerbe. Illetve a jogosultnak hitelbiztosítéki nyilatkozatot is kell tennie. Mivel az adásvételi szerződés feltétele a nyilvántartásba vétel, a vásárló addig nem fogja megkapni a járművet, míg be nem regisztrált a közjegyzőnél a rendszerbe. Így ezt a kötelezettséget nem lehet megúszni.
A cikk alapja több mint egy éve készült, nem feltétlenül a hatályos információkat tartalmazza.
forrás: Közjegyzőtkeresek.hu
Jogi segítségért forduljon hozzánk bátran!